Ankstyvą gegužes 8d. rytą Vilniaus Aleksandro Puškino gimnazijos 7g ir 7v klasių mokiniai kartu su savo klasės vadovais Jelena Tiurina ir Vasilij Jankovič išvyko į trijų dienų kelionę pažintinę kelionę.
Kelionės tikslas buvo susipažinti su Estijos sostine Talinu, antru pagal dydį miestu Tartu ir Švedijos sostine Stokholmu. Taip pat aplankyti „Discovery Factory PROTO” ir „AHHAA” mokslo centrus.
Po ilgos kelionės per Latviją, Estiją, atvykome į Taliną. Pirmas mūsų kelionės objektas „Discovery Factory PROTO“ Taline. Interaktyviame pramogų, mokslo ir virtualios realybės centre mokiniai galėjo skristi oro balionu, pasėdėti už pirmojo pasaulio automobilio vairo, pasivaikščioti vandenyno dugnu, užlipti ant skraidančio dviračio. Šiame centre mokiniai puikiai praleido laiką tyrinėdami visiškai naują, paslaptingą interaktyvių nuotykių pasaulį.
Po to leidomės į ekskursiją pėsčiomis po viduramžių gynybine siena apjuostą senamiestį, kuriame daug įdomių vietų ir painių siaurų gatvelių. Iš kažkada miestą juosusios sienos iki mūsų dienų išliko 1,8 km ir net 26 gynybiniai bokštai, kuriuose dabar įsikūrę muziejai, restoranai. Gausu apžvalgos aikštelių, nuo kurių atsiveria vaizdas į Talino įlanką ir senamiestį. Susipažinę su Talino senamiesčiu, atlikome interaktyvias užduotis „Actionbound“ platformoje, suradome Talino vietas, susijusias su Europos Sąjunga, paėmėme interviu apie Talino žmonių viziją ES. Suvaidinome Viduramžių legendą.
Vėliau vykome į Talino keltų uostą, kur laukė didžiulis (ilgis – 212 metrų, plotis –29 metrai) laivas, Baltijos jūros karalienė „Baltic Queen“. Tai yra vienas didžiausių kruizinių laivų Baltijos jūroje, galintis sutalpinti net 2800 keleivių. Sulipę į laivą ir įsikūrę kajutėse, kiekvienas galėjo pasižvalgyti po laivo denį, pasigrožėti vaizdais, o paskui pasinerti į laive siūlomų pramogų sūkurį. Mokiniams buvo suorganizuotas „kvestas“, kuriame mokiniai laimėjo daug suvenyrų, patobulino savo anglų kalbos, istorijos, geografijos, biologijos dalykų kompetencijas. Ketvirtadienio rytą mokiniai noriai dalyvavo Europos dienai skirtame egzamine.
Artėdami prie Stokholmo, galėjome pasigrožėti archipelago, susidedančio iš maždaug 24 000 akmeninių salų ir salelių, vaizdais. Miestas, tituluojamas Stokholmo Venecija, įkurtas XIII amžiuje saloje, ties kuria Melareno ežeras susijungia su Baltijos jūra.
Pasivaikščiojome po Stokholmo senamiesčio Gamla stan siauras gatveles, jaukias mažas parduotuvėles. Gamla stan sala užima tik 3,6 ha, tai yra 10 kartų mažiau už Vilniaus senamiestį. Pamatėme pačią mažiausią Stokholmo skulptūrą (jos aukštis siekia vos 15 centimetrų), vaizduojančią berniuką, žiūrintį į mėnulį, ėjome siauriausia Stokholmo gatvele, atlikome geografinius ir istorinius tyrimus apie miestą. Šiek tiek pailsėję, iš senamiesčio vykome į Djurgarden salą, apsilankėme populiariausiame visoje Skandinavijoje laivo Vaza muziejuje, kuriame eksponuojamas 1628 m. prie Stokholmo krantų nuskendęs ir po 333 metų iškeltas ir restauruotas karališkasis karo laivas. Įdomu tai, jog išsaugota daugiau kaip 95% jo originalių detalių, jis papuoštas šimtais drožinėtų skulptūrų. Dabar Vaza muziejus lankomiausias visoje Skandinavijoje. Pavakarę grįžome į keltą. Telieka pasidžiaugti, kad kelionės metu Baltijos jūra labai rami ir nesukėlė papildomų rūpesčių. Ryte pasiekėme Talino uostą ir vykome į Tartu (Europos kultūros sostinę 2024), lankėmės didžiausiame Baltijos šalyse mokslo centre AHHAA. Išklausę instruktažą, skubėjome į modernią mokymosi erdvę. Aplankėme temines parodas „AHHAA, fobijos!“, „AHHAA, sportas!“, „AHHAA, anatomija!“ ar „AHHAA, gravitacija!“ Smagiausia tai, kad visus centre esančius interaktyvius eksponatus galima liesti ir išbandyti, kaip jie veikia. Įdomu buvo paklaidžioti veidrodžių labirinte, skambinti neturinčia stygų arfa, sukelti viesulą, pasijusti žemės drebėjimo epicentre ir t.t. Eksponatų daug ir įvairiausių, ir kiekvieno veikimas paaiškintas gamtos dėsniais. Drąsiausi nepabijojo ekstremaliausių atrakcijų – minti dviratį 8 metrų aukštyje ištemptu lynu arba specialiuose krėsluose kilti lynais į 30 metrų aukštį, kristi laisvuoju kritimu. Mokslo centre eksponuojami žmogaus kūno modeliai ir interaktyvios veiklos, leidžiančios geriau suprasti žmogaus kūno struktūrą ir funkcionavimą. Mokiniai aplankė salę su žmogaus kūno dalimis, bakterijų įdomybėmis, sprendė matematikos, fizikos, loginio mąstymo užduotis. Smagiai praleidę laiką mokslo centre, pajudėjome namų link. Autobuse mokiniai sprendė biologijos užduotis, žaidė įvairius žaidimus, reflektavo.
Smagu, kad visiems keliautojams kelionė patiko. Labiausiai visus sužavėjo Stokholmo ir Talino senamiesčiai. Savo refleksijose kaip įdomiausią aplankytą objektą vieni minėjo Vazos muziejų, kiti PROTO centrą, Tartu mokslo centrą AHHAA. Daugeliui mokinių tai buvo pirmoji kelionė keltu, palikusi didžiulį įspūdį. Buvo tvirtinančių, kad tai pati įdomiausia kelionės dalis, nes kelte buvo galima susirasti naujų draugų (vaikščioti, bendrauti, apsipirki…) ir pasigrožėti naktine Baltijos jūra. Kelionės pabaigoje mokiniai linkėjo vieni kitiems dar ne kartą patirti naujų įspūdingų nuotykių!
Ačiū visiems dalyvavusiems už draugišką ir sėkmingą kelionę!